Жорсткий диск - довгострокова пам‘ять нашого комп‘ютера. З нього завантажується наша ОС, на ньому ж лежать наші фотоальбоми і збірки улюбленої музики. Та часом наші диски виходять з ладу і частина інформації втрачається. Або ж диск стає замалий і доводиться доставляти ще один або декілька, та нові диски монтуються вже не в ту ж директорію, і часто (майже завжди) це дуже незручно! Та всі ці незручності легенько заміняються іншими забираються, адже в нас є технологія RAID.
Що таке RAID?
RAID (Redundant Array of Independent Disks) - це дисковий масив. Об‘єднати декілька дисків в RAID означає що декілька дисків, для системи, будуть функціонувати як один підвищуючи швидкість читання або надійність збереження наших даних або і те і інше разом. Власне що саме робитиме ваш RAID залежить від його конфігурації. Всього існує 7 основних(типових) конфігурації (з номерами від 0 до 6) а також кілька комбінованих варіацій як ото RAID10 - комбінує розширюваність RAID0 і надійність RAID1. Оскільки RAID переважно створюється і контролюється BIOS-ом або спеціальним контролером, для системи дисковий масив виглядає як звичайнісінький диск, тож дискомфорту від роботи не відчувається. І ще такий момент - якщо у вас є цінні дані на диску, ніколи не робіть експерименти з RAID! Справа в тому що при створенні або знищенні RAID з дуже високою імовірностю дані на диску будуть втрачені. Тому для створення RAID потрібно взяти чисті диски одного виробника і працювати з ними.
RAID0 - «stripping»
Дискові масиви RAID0 будуються з 2 дисків мінімум і використовують усі диски одночасно для зберігання на них файлів. Технологія за якою працює цей масив називається data striping, або розбивка даних. Суть полягає в тому що дані розбиваються на блоки фіксованого розміру і по черзі складаються на кожен диск. Тобто один файл може лежати шматочками на усіх дисках масиву. Таким чином досягається дуже висока швидкість читання, адже файл "збирається" вже не з одного (часто фрагментованого) диска, а одразу з декількох, хоча при запису швидкість, звичайно, менша ніж при роботі з одним диском. При втраті одного диска з масиву дані безповоротно пошкоджуються, оскільки практично всі файли лежать одразу по всіх дисках. Тому використовуючи даний тип не забувайте робити резервні копії!
RAID1 - «mirror»
Як і RAID0, RAID1-масиви будуються з мінімум 2 дисків, та на відміну від RAID0 дані тут зберігаються як копії. Технологія за якою працюють дискові масиви типу RAID1 називається mirroring, або віддзеркалювання. Суть технології в тому що всі дані лежать на одному диску, а інший працює як "двійник" тримаючи на собі повну копію основного диска. Таким чином дана технологія забезпечує збереженість даних навіть при виході з ладу одного диска в масиві, що робить її ідеальною для зберігання на ній важливих даних, яким між тим не потрібен дуже швидкий доступ, оскільки в швидкості що читання що запису вона програє навіть одиночним (читай тим які не стоять в RAID) дискам. Та і в цій ситуації не варто забувати про резервні копії, адже навіть найнадійніший диск не врятує від випадкового rm -f ;)
RAID2 і RAID3 - «parallels»
Дискові масиви RAID2 і RAID3 схожі за технологією як брати близнюки, єдина відмінність в тому що RAID2 використовує для допоміжної інформації декілька дисків і практично ніде не використовується, а RAID3 всю допоміжну інформацію тримає на одному, окремому від всіх диску. Технологія використовує коди Хеммінга для коррекції помилок "на льоту" і записує біти парності для всіх даних на окремий (або окремі у випадку RAID2) диск. Розподіл блоків інформації відбуважться так само як і в RAID0, тобто файли лежать одночасно на всіх дисках масиву призначених для зберігання даних. Та цей масив є більш захищеним завдяки диску (дискам в RAID2) з бітами парності, тому при виході з ладу одного з дисків області даних відновити інформацію можливо. RAID2 і RAID3 доволі дорогі технології, адже вони вимагають не лише 2 диски на інформіцію, а ще і як мінімум 1 для зберігання своєї службової інформації.
RAID4 і RAID5 - «big parallels»
Технології побудови дискових масивів RAID4 і RAID5 також схожі між собою. Проте RAID4 дуже рідко використовується. В RAID4 інформація розподіляється рівномірно по всіх дисках, а на 1 службовий диск пишуться біти парності (як і в RAID3) проте на відміну від свого попередника дані розбиваються на більші куски що дає приріст в швидкості читання, але підчас запису швидкість стрімко падає через постійні блокування диску з службовою інформацією. В RAID5 диск з службовою інформацією вже не використовується і біти парності розподіляються на всі диски масиву. Такий підхід вирішив проблему блокувань і дав можливість проводити одночасні операції з читання і запису що дало в свою чергу великий приріст в швидкості, проте дуже добре працює воно лише для малих об‘ємів даних.
RAID6 - «double security»
Дисковий масив RAID6 технологічно схожий до RAID5 але має більшу ступінь захисту. Для всіх даних пишеться не одна а цілих дві! контрольні суми. Це називається захистом від кратної відмови. Тобто якщо одразу два диски з даними вийдуть з ладу інформацію ще можна буде врятувати. Попри таку надійність RAID6 дуже повільний, адже потрібно розраховувати додаткову контрольну суму і записати її, а це додаткові операції з дисками. Технологія також мало де використовується.
Також RAID часто використовується в комбінації RAID0+RAID іншого рівня для підвищення швидкодії всього масиву. А RAID10 забезпечує швидкий і надійний (задзеркалений) дисковий масив.
P.S.
Дискові масиви краще всього будуються і працюють на дисках одного виробника і одного об‘єму. Якщо ви плануєте робити RAID впевніться щоб диски були однакові. Так ви убезпечите себе і свої дані.
Гарного адміністрування!
Коментарі